Tatranskí astronómovia budú pozorovať úplné zatmenie Slnka v Turecku

18.03.2006 Poprad

Vysoké Tatry 18. marca (TASR) - Najbližšie zatmenie Slnka 29. marca bude pozorovateľné na Slovensku ako čiastočné. V Bratislave sa začne o 11.44 hod. , v Pop...
Vysoké Tatry 18. marca (TASR) - Najbližšie zatmenie Slnka 29. marca bude pozorovateľné na Slovensku ako čiastočné. V Bratislave sa začne o 11.44 hod. , v Poprade o štyri minúty neskôr. Ako úplné bude pozorovateľné napríklad z územia Turecka, kam sa chystajú aj viacerí tatranskí astronómovia.

Ľubomír Klocok, vedúci expedície SAV, ktorá odchádza z Tatier už začiatkom budúceho týždňa, uviedol, že ich cieľom je pozorovať slnečnú korónu \"in natura\". Nevyhnutným predpokladom úspešných pozorovaní je však dobré počasie, teda jasný slnečný deň.
Podľa neho iba ťažko možno slovami opísať tento prírodný úkaz ľuďom, ktorí úplné zatmenie Slnka nikdy nevideli. \"Mesiac sa začne nasúvať na slnečný disk. Slnečná koróna vystúpi až vtedy, keď ho úplne prekryje a slnečný svit sa zmení na tmu. Prirovnať ju možno k tme počas splnu Mesiaca. Krajina stráca ostré obrysy, menia sa farby. Na oblohe možno vidieť aj hviezdy. Na rozdiel od nočnej oblohy je však na nej aj čierne Slnko, \" priblížil nevšedný úkaz astronóm, ktorý absolvoval už takmer desiatku takýchto expedícií. Nevylúčil, že zážitky z ciest bude časom publikovať.
Na Slovensku sa zatmenie prejaví ako čiastočné, keďže pás totality bude prechádzať od pobrežia Južnej Ameriky cez Atlantik až k západnému pobrežiu Afriky, potom prejde od Ghany celou Afrikou, ktorú opustí na hraniciach Líbye a Egypta. Pás ďalej prejde Stredozemným morom až do Turecka, k Čiernemu moru a svoju púť skončí v Rusku, kde vrchol tieňového kužeľa opustí Zem.
Keďže Turecko nie je príliš vzdialené od Slovenska a možno tam cestovať autobusom, chystá sa tam aj veľká medzinárodná expedícia, ktorej členmi budú slovenskí i českí astronómovia. Ako povedal pre TASR Ladislav Hric z Astronomického ústavu SAV vo Vysokých Tatrách, členovia tejto expedície budú odchádzať z Bratislavy 24. marca v ranných hodinách.
Pripravovať Expedícu Turecko 2006 za \"čiernym\" Slnkom začali pred rokom. Postupne sa vytvorila 60-členná skupina astronómov, fyzikov, technikov, vedeckých pracovníkov z rôznych oblastí výskumu, pozorovateľov a nadšencov od Košíc po Prahu, čím dostala expedícia medzinárodný rozmer. \"A to bolo naše hlavné poslanie - spojiť nielen astronómov profesionálov, ale dať šancu aj amatérom. Našou úlohou bude skúmať, fotografovať, filmovať, zaznamenávať, či nahrávať zatmenie z rôznych aspektov, \" dodal Hric.
 

Vyberte región

mark